O nás

Cílem Aslida – akční skupiny s lidmi bez domova je podporovat skupinu lidí bez domova v zapojování do řešení jejich  obtížné životní situace, otevírat dialog mezi všemi aktéry angažovanými v problematice bezdomovectví a tím přispět k procesu opětovného začleňování lidí bez domova do společnosti.

Historie

Září 2013
Díky ocenění rakouské nadace Unruhe a její prestižní ceny Sozial Marie za sociální inovace v Ostravě vznikl nový divadelní soubor Kruh naděje. Herci a herečky souboru jsou lidé bez domova, převážně z ostravských azylových domů a ubytoven. Zaměřili jsme se na práci s metodou divadla utlačovaných. Jedná se o formu aplikovaného participativního divadla, která skrze dramatický zážitek otevírá sociální témata a konflikty vzešlé z reálných příběhů herců.

Prosinec 2013
Poprvé strategicky plánujeme. V Salesiánském středisku volného času Don Bosco se náš divadelní soubor společně zamýšlí, jak postupovat dál. Z divadelní hry Kruh naděje vyvstala témata vztahu lidí bez domova a veřejnosti, kontaktu s úřady, nedostatku práce a pravidel na azylových domech. Chceme reagovat.

Duben 2014
Spolek Aslido byl založen 12. dubna 2014.

Prosinec 2014
Získáváme první finanční podporu z programu Dejme (že) nám šanci jako partneři projektu
„Společně jako doma bez násilí“.

Květen 2015
V současnosti se rozrůstá členská základna, tvořená jak lidmi bez domova, tak akademiky a sociálními pracovníky.

Leden 2016
Naše činnost je podpořena grantem města Ostravy v rámci prevence kriminality.

 

Organizační struktura:
Předseda: Evžen Vojkůvka
Místopředseda: Emil Jíra
Členové: Miloš Neubauer, Evžen Vojkůvka, Julius Kala, Milan Homola, Jozef Nemšovský, Marta Jašková, Zuzana Křičková, Emil Jíra, Dušan, Václav Zitta, Gabriela

 
Naše týmy
V současnosti fungují v organizaci tři realizační týmy:
Akční skupina Kruh naděje
Akční skupina Ženy
Komunitní poradna Nora

Výroční zprávy

Výroční zpráva 2016
Výroční zpráva 2015
Výroční zpráva 2014

Náš tým

Monika

členka Aslida

Vystudovala jsem obor sociální práce v Trnavě. V současnosti studuji doktorát v oboru sociální práce na FSS OU. Zajímám se o témata: život s HIV/AIDS, Harm Reduction a užívání drog, sex-byznys, sociální exkluze, lidé bez domova, využití participativních přístupů v sociální práci a anti-opresivní přístupy, komunitní sociální práce. K organizaci ASLIDO jsem se připojila v srpnu 2014 jako dobrovolnice aktivit divadla utlačovaných v rámci akční skupiny Kruh naděje.

René

člen Kruhu naděje

Pomáhám druhým a neočekávám za to vděk. Dělám to, protože mě to naplňuje. Jsem hercem divadla utlačovaných. Baví mě divadlo, společenské akce, aktivismus.

Láďa

člen Kruhu naděje

Terka

projektová pomocnice

Jsem studentkou doktorského programu sociální práce Ostravské univerzity. V Aslidu pomáhám s dokončením projektu.

Eliška

místopředsedkyně spolku, spolufacilitátorka Kruhu naděje a Žen

Spoluzakládala jsem a jsem místopředsedkyní Aslida.  Docházím na akční skupinu Kruhu naděje i Žen, kde pomáhám s jejich facilitací a rozvojem. Tématu bezdomovectví a vyloučení z bydlení se věnuji od roku 2008, v praxi i na akademické půdě Fakulty sociálních studií v Ostravě.

Zajímám se o radikální sociální práci a divadlo utlačovaných. Ráda cestuji.

Martina

členka Žen

Helena

koordinátorka a členka Žen

Marta

členka Kruhu naděje

Je mi 72 roků. Dva roky jsem strávila na ulici. Chtěla bych změnit své bydlení, na domov důchodců se ještě necítím. Potřebuji být mezi lidmi, proto jsem hrála od roku 2014 v divadelním představení „Kruh naděje“ a účastnila jsem se projektu Ženy sobě. Chci pomáhat lidem a ovlivňovat je, aby změnili svůj život k lepšímu. Ráda vyprávím svůj životní příběh a pozoruji, co to s lidmi dělá. Vím, jaké je to bydlet venku, znám hodně lidí na ulici a jejich problémy. Ráda se vzdělávám, vařím, uklízím, čtu knihy o hradech, zámcích, životopisy a cestopisy.

Milan

člen Kruhu naděje

Jozef

člen Kruhu naděje

Po delší době se mi konečně podařilo  sehnat  stálou práci v Ostravě kde pobývám již 3. rokem. Jsem muž starší generace a jsem velice rád že jsem zapadl do vynikajícího kolektivu nás herců divadla utlačovaných, kde můžeme poukazovat na špatný systém společnosti. Moje vize je pomáhat lidem, dle mých možností. ŘÍDÍM SE MOTEM PRAVDA VÍTĚZÍ.

Miloš

člen Kruhu naděje

Spolupracuji na vedení akční skupiny Kruh naděje v Ostravě. Od září 2013 jsem hrál v divadelním představení Kruh naděje. Působím v Radě Platformy pro sociální bydlení. Lektoroval jsem praktickou přípravu sociálních pracovníků aktivity „Case management v sociálních službách“ v Individuálním projektu Moravskoslezského kraje „Plánování sociálních služeb II“. S Fakultou sociálních studií v Ostravě jsem spolupracoval na tvorbě DVD o divadle utlačovaných, která slouží jako součást výuky.

Dáša

finanční manažerka a účetní

Vystudovala jsem Ekonomickou fakultu VŠB v Ostravě. Poté si doplnila pedagogické vzdělání a působila jako učitelka na střední škole. Zde jsem se podílela na realizaci řady projektů. Nyní pracuji jako finanční manažerka v akciové společnosti v Rožnově pod Radhoštěm. Se spolkem Aslido jsem začala spolupracovat v roce 2014. Ve spolku působím jako účetní a chci pomoci při hledání a realizaci vhodných výzev, které by byly přínosem pro její členy.

Evžen

předseda Aslida, člen a koordinátor Kruhu naděje

Jsem aktivní důchodce a k členství v Aslidu jsem se dostal přes kampaň Noc venku. Naučil jsem se v životě brát i dávat. Sám jsem žil na ulici a vím, jak je to těžké, proto mé rozhodnutí pomáhat lidem a nacházet řešení při vzniklých obtížných životních situacích. Kromě toho jsou mými zálibami vaření, pečení a vyšívání.

Petr

odborný metodik participace, člen Kruhu naděje

Dlouhodobě se zabývám pedagogikou utlačovaných, lidovým vzděláváním a procesy zapojování vyloučených lidí do ovlivňování veřejných politik a do demokratické diskuse.

Iva

členka Aslida

V Aslidu jsem působila od počátku jeho vzniku nejdříve jako herečka v představení Kruh naděje, poté jeho joker a místopředsedkyně spolku. Aslido mne naučilo mnohé o potřebách lidí bez domova, o participaci na řešení toho, s čím se potýkají místo nabízení „osvědčených hotových“ postupů. Získala jsem intenzivní zkušenost s tím, jak křehké je vedení skupin, chcete-li se vyhnout hierarchickému uspořádání a nerovnoměrnému dělení moci. Dnes zůstávám jen členkou Aslida, fanynkou, vděčnou za kopec zkušeností a příležitostí k sebereflexi, které využívám při práci na FSS OU i osobním životě.

Julek

člen Kruhu naděje

Jsem obyčejný člověk jako každý jiný. Nemám rád, když někdo řekne, že je slovně diskriminován. Diskriminace je v bydlení a v práci. Slovní diskriminace podle mě není.

Jsem členem Platformy pro sociální bydlení, ASLIDa a Kruhu naděje.

Záliby: vnoučata, divadlo a politika.

Podpořili nás

Díky vašim finančním darům může Aslido fungovat i bez dotací a projektů!

Norway fonds

Vaecontrols

Nadace

Spolupracujeme

Jako Doma

Stará Aréna

PSB

Platforma pro sociální bydlení