Prohlášení k novele zákona o hmotné nouzi

29. září 2015

Zaujímáme stanovisko lidí bez domova k chystané novele zákona o hmotné nouzi, která snižuje doplatek na bydlení v ubytovnách na 70%.

Návrh ministryně Marksové lidem v nouzi nepomáhá, naopak ještě zvětšuje počty lidí bez domova. Tato novela se týká široké škály lidí žijících v bytové nouzi: rodin s dětmi, hendikepovaných, nezaměstnaných a jinak sociálně znevýhodněných lidí.

Chystanou novelou přijdou čtyřčlenná rodina s dvěma dětmi v průměru o 4000,- korun, které budou muset vydat z dávek na živobytí. To znamená vážné ohrožení, že rodiny, ale i senioři nebudou mít co jíst, za co kupovat léky. Tato novela se bude týkat několika tisíc rodin, které budou stát před hroznou volbou, zda budou bydlet a budou hlady, nebo budou jíst, ale budou na ulici. Z jednání s provozovateli ubytoven vyplynulo rozhodnutí, že v žádném případě nemohou slevit na nájemném.

Je až zarážející že v době, kdy růst českého HDP je meziročně 4%, tak se vláda pod vedením ČSSD uchýlila k politice škrtů, které dopadnou na nejslabší a nejzranitelnější.

Celá tato sociálně necitlivá politika nám připomíná rok 2011, kdy byl u kormidla ministr Drábek, nyní se tato léta vrací zpět.

Máme za to, že tato novela je v naprostém rozporu s levicovými hodnotami, na kterých stojí sociální demokracie.

Chceme říct, že by naše vláda měla mít víc informací předtím, než začne rozhodovat o osudech lidí, kteří jsou v bytové nouzi a očekávají pomoc od lidí, které volili a kterým věřily. Čeho se dočkali? Kde je panem premiérem Sobotkou tolik slibovaný zákon o sociálním bydlení?

Tímto žádáme naši vládu o zamezení schválení této novely zákona.

V současné době není dostatek bytů, kam se rodiny mohou přesunout z ubytoven. Žádáme urychlené dokončení zákona o sociálním bydlení, který koncepčně pomůže tisícům lidí k důstojnému bydlení.

 

obr1   obr3

Zpět

Podpořili nás

Díky vašim finančním darům může Aslido fungovat i bez dotací a projektů!

Norway fonds

Vaecontrols

Nadace

Spolupracujeme

Jako Doma

PSB

Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v České republice