Hrajeme divadlo

Obnovujeme divadlo Ježek a Čížek

Divadlo Ježek a Čížek ukončilo svojí činnost v roce 2011. Herci, kteří tímto divadlem prošli se po letech hraní v jiných divalech rozhodli, že se souhlasem původních zakladatelů divadla a za podpory Aslida obnoví činnost, a to pod původním názvem a s původní ideou. Soubor chce nadále začleňovat sociálně, zdravotně nebo jiným způsobem hendikepované zpět do společnosti.

Chci už konečně bydlet ve svým!

Členové a členky Aslida připravili v říjnu 2016 nový divadelní kus. Jedná se o interaktivní divadlo na pomezí vzdělávání a politického aktivismu. Primárně pro lidi v bytové nouzi hrajeme o tom, co dělat, když se člověk ocitne v obtížné bytové situaci – ať už žije v hygienicky závadném bytě, či mu hrozí vystěhování.

Zábřeh divadlo 2Brno představení2Zábřeh divadlo 1Brno představení1

Ženy na cestě: kampaň o ženském bezdomovectví a násilí

Pomocí vybraných technik metody divadla utlačovaných (jako jsou divadlo soch, divadlo obrazu, komix, přímá akce) jsme v ryze ženské skupině nahlédly téma násilí s ženami žijícími v azylových domech, které prošly osobní zkušeností s touto těžkou životní situací. Vytvořily jsme informační kampaň, která má podobu interaktivního představení, jejímž posláním je zvyšování povědomí a citlivosti vůči tématu násilí na ženách a to u žen bez domova, sociálních pracovnic a pracovníku i veřejnosti. Toto interaktivní představení hraním pro další ženy v obtížné sociální situaci hledá v interakci s nimi společnou cestu ke změně dané situace.

Metoda divadla utlačovaných se nezaměřuje na terapii žen, ale na analýzu sociálního kontextu situace žen se zkušeností násilí. Prostřednictvím této metody ženy zkoumají společné prvky jejich osobních příběhů a zkoumají příčiny a mechanismy jejich fungování ve společnosti.

dsc_4325-editdsc_4312-editdsc_4307  plagat-info_a31

www.osf.cz
eeagrants.org
www.dejmezenamsanci.cz 

nadacenorway

Kruh naděje

Představení Kruh naděje vznikalo na týdenním pobytu v Andělské Hoře na podzim 2013, kde se nás sešlo 15 herců – uživatelů sociálních služeb z noclehárny a z azylových domů a zástupci realizačního týmu Noci venku Ostrava (kampaně ke zviditelnění tématu bezdomovectví ve společnosti).

Celý týden jsme usilovně pracovali na sestavení příběhu, který je založený na vlastních zkušenostech herců bez domova.  Po dobu tvoření divadla jsme měli na paměti otázku: “Co pro nás znamená důstojné bydlení a jak ho můžeme dosáhnout?” Divadlo, které hrajeme, nekončí tradičním aplausem, ale otevřením vybraných scén, do kterých může divák zasáhnout a jeho děj změnit. Celé představení je o společném hledání odpovědí na klíčovou otázku a je typické svou otevřenou atmosférou k dialogu s divákem a jeho zapojením do celého procesu této divadelní dílny.

untitled (7 of 27)untitled (9 of 27)DSC_0949

_DSC1140_DSC2303_DSC2954

DSC_6983-2DSC_7011-2_DSC3240

Podpořili nás

Díky vašim finančním darům může Aslido fungovat i bez dotací a projektů!

Norway fonds

Vaecontrols

Nadace

Spolupracujeme

Jako Doma

PSB

Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v České republice