O nás

Cílem Aslida – Asociace lidí pro domov, z.s. je emancipace lidí bez domova prostřednictvím jejich zapojování do řešení bytové nouze a otevírání dialogu mezi všemi aktéry angažovanými v problematice bezdomovectví. Asociace se zaměřuje na politickou a sociální činnost ve veřejném prostoru a vlastní vzdělávání se v tématu.

Historie

Září 2013
Díky ocenění rakouské nadace Unruhe a její prestižní ceny Sozial Marie za sociální inovace v Ostravě vznikl nový divadelní soubor Kruh naděje. Herci a herečky souboru jsou lidé bez domova, převážně z ostravských azylových domů a ubytoven. Zaměřili jsme se na práci s metodou divadla utlačovaných. Jedná se o formu aplikovaného participativního divadla, která skrze dramatický zážitek otevírá sociální témata a konflikty vzešlé z reálných příběhů herců.

Prosinec 2013
Poprvé strategicky plánujeme. V Salesiánském středisku volného času Don Bosco se náš divadelní soubor společně zamýšlí, jak postupovat dál. Z divadelní hry Kruh naděje vyvstala témata vztahu lidí bez domova a veřejnosti, kontaktu s úřady, nedostatku práce a pravidel na azylových domech. Chceme reagovat.

Duben 2014
Spolek Aslido byl založen 12. dubna 2014.

Prosinec 2014
Získáváme první finanční podporu z programu Dejme (že) nám šanci jako partneři projektu
„Společně jako doma bez násilí“.

Květen 2015
V současnosti se rozrůstá členská základna, tvořená jak lidmi bez domova, tak akademiky a sociálními pracovníky.

Leden 2016
Naše činnost je podpořena grantem města Ostravy v rámci prevence kriminality.

2017
Aslido se rozhodlo nepřijímat a nepodávat žádné grantové žádosti. Chystá se transformace Aslida a propojení s pražskou skupinou Chceme bydlet! Praha. Na valné hromadě, která proběhla 17.12. 2017 byli schváleni pražští členové jako součást Aslida, z.s.

Březen 2018
V březnu 2018 proběhla přelomová valná hromada, které se zúčastnili ostravští a pražští členové a členky. Byl schválen nový název organizace! Aslido již není akční skupina s lidmi bez domova. Nově se jmenuje Asociace lidí pro domov! Gratulujeme.
Organizace se také přestrukturovala vnitřně. Členové jsou pouze lidé se zkušeností bytové nouze a bezdomovectví. Členové bez zkušenosti vystoupili z oficiální spolkové struktury a ujali se role spojenců a spojenkyň.

Duben 2018
V dubnu bylo Aslido oceněno finančním darem od studentů FHS UK, který byl předán statutárním zástupcům na Festivalu Humanity and Solidarity v Praze. Děkujeme.

Listopad 2019
V listopadu se v nových ostravských prostorách pobočky uskutečnila Valná hromada Aslida. Spolek se rozhodl znovu vstoupit do projektového procesu podávání grantových žádostí na podporu své činnosti. Je to velký krok, takže nám držte palce! Zároveň děkujeme firmě U-Sluno za podporu a poskytnutí skvělých kancelářských prostor pro naši činnost v Ostravě.

Organizační struktura:
Předseda: Evžen Vojkůvka
Místopředseda: Emil Jíra
Členové: Evžen Vojkůvka, Julius Kala, Milan Homola, Jozef Nemšovský, Miloš Neubauer, Zuzana Křičková, Emil Jíra, Helena Ogboi

Naše týmy
V současnosti fungují v organizaci dvě akční skupiny:
Akční skupina Kruh naděje – Ostrava
Chceme bydlet! – Praha

Výroční zprávy

Výroční zpráva 2019
Výroční zpráva 2018
Výroční zpráva 2017
Výroční zpráva 2016
Výroční zpráva 2015
Výroční zpráva 2014

Náš tým

Evžen – Ostrava

předseda Aslida

Jsem aktivní důchodce a k členství v Aslidu jsem se dostal přes kampaň Noc venku. Naučil jsem se v životě brát i dávat. Sám jsem žil na ulici a vím, jak je to těžké, proto mé rozhodnutí pomáhat lidem a nacházet řešení při vzniklých obtížných životních situacích. Kromě toho jsou mými zálibami vaření, pečení a vyšívání.

Milan – Ostrava

Dlouho jsem byl bez domova. Spal jsem venku, prošel jsem noclehárnou i azylovým domem. Při řešení bytové nouze mi na začátku hodně pomohlo divadlo. V Aslidu jsem od jeho začátku od roku 2013. V roce 2018 jsem se dostal na byt do Frýdku Místku. Nebylo to jednoduché, ale nevzdal jsem to a problémy jako dluhy nebo pojištění, jsem začal řešit skrze občansko-právní poradnu. Dnes jsem spokojený, mám bydlení. Baví mně čtení knih, v televizi sleduji sport. Jsem svobodný.
Mým názorem je, že problémy se dají vlastním úsilím a pevnou vůlí řešit.

Jozef – Ostrava

Po delší době se mi konečně podařilo  sehnat  stálou práci v Ostravě kde pobývám již 3. rokem. Jsem muž starší generace a jsem velice rád že jsem zapadl do vynikajícího kolektivu nás herců divadla utlačovaných, kde můžeme poukazovat na špatný systém společnosti. Moje vize je pomáhat lidem, dle mých možností. ŘÍDÍM SE MOTEM PRAVDA VÍTĚZÍ.

Miloš – Ostrava

Spolupracuji na vedení akční skupiny Kruh naděje v Ostravě. Od září 2013 jsem hrál v divadelním představení Kruh naděje. Působím v Radě Platformy pro sociální bydlení. Lektoroval jsem praktickou přípravu sociálních pracovníků aktivity „Case management v sociálních službách“ v Individuálním projektu Moravskoslezského kraje „Plánování sociálních služeb II“. S Fakultou sociálních studií v Ostravě jsem spolupracoval na tvorbě DVD o divadle utlačovaných, která slouží jako součást výuky.

Eliška – Ostrava

Spoluzakládala jsem Aslido.  Ve spolku mám na starost komunikaci mezi pražskou a ostravskou sekcí, věnuji se pomoci s chodem spolku, administrativě a projektovým žádostem. Docházím na akční skupinu Kruh naděje, kde pomáhám s jeho facilitací a rozvojem. Tématu bezdomovectví a vyloučení z bydlení se věnuji od roku 2008, v praxi i na akademické půdě Fakulty sociálních studií v Ostravě.

Zajímám se o radikální sociální práci a divadlo utlačovaných. Ráda cestuji.

Julek – Ostrava

Jsem obyčejný člověk jako každý jiný. Nemám rád, když někdo řekne, že je slovně diskriminován. Diskriminace je v bydlení a v práci. Slovní diskriminace podle mě není.

Jsem členem Platformy pro sociální bydlení, ASLIDa a Kruhu naděje.

Záliby: vnoučata, divadlo a politika.

Emil – Praha

Místopředseda spolku Aslido

Jsem vcelku normální člověk. Zároveň jsem členem pražské sekce Aslida od samého začátku. V Aslidu se hlavně věnuji otázkám sociálního bydlení a sociálního vyloučení. Chtěl bych změnit celkové klima ve společnosti, aby nebyla z velké části založena na nenávisti.

Věnuji se dále i aktivitám v Amnesty International. K mým zálibám patří divadlo, knihy, sport a politika.

Zuzka – Praha

Jsem vcelku normální člověk. Důvodem, proč jsem stála u založení Aslida, bylo nedostupnost bydlení pro sociálně slabé a vyloučené. Jsem bývalá squaterka a aktivistka od nepaměni. Problém s bydlením se týká čím dál více lidí, proto bych ráda tuto situaci změnila. Když se nebudeme sdružovat a společně hledat řešení, situace se nezmění.

Jsem peer terénní pracovnice z organizace Jako doma, dělám živé knihovny a další aktivity sociálně zaměřené. Chovám šneky, potkany, jednoho dalmatýnka a psy, které často venčím, ale častěji venčí oni mne.

„Mír ve světě a lásku všem i zvířátkům!“

Helča – Praha

Jsem dalmatýn a chovám jednoho cecana. Pracuji v Jako doma a tenhle druh práce se mi moc líbí. Jsem v Aslidu, protože mám možnost něco měnit, jestli se to povede či ne, tak to ukáže čas.
Mám děti, proto se mě téma dostupného bydlení týká o to více. Dvacet let jsem žádala na Praze jedna o byt, žádný jsem nikdy nedostala.
Jsem pracovnicí v organizaci Jako doma, práci v komunitním centru pro ženy se zkušeností s bezdomovectvím mám moc ráda.
A co mě baví? Uklízet, když mám náladu, vařit doma a práce. I když musím každé ráno vstávat kvůli pejskům, přeci je mám ráda.

Dáša – spojenkyně

finanční manažerka a účetní

Vystudovala jsem Ekonomickou fakultu VŠB v Ostravě. Poté si doplnila pedagogické vzdělání a působila jako učitelka na střední škole. Zde jsem se podílela na realizaci řady projektů. Nyní pracuji jako finanční manažerka v akciové společnosti v Rožnově pod Radhoštěm. Se spolkem Aslido jsem začala spolupracovat v roce 2014. Ve spolku působím jako účetní a chci pomoci při hledání a realizaci vhodných výzev, které by byly přínosem pro její členy.

Zdeněk – spojenec

Lída – spojenkyně

U participativní skupiny lidí se zkušeností s bezdomovectvím konkrétně v pražské sekci se pohybuji od začátku. Vždycky jsem fungovala jako organizační výpomoc, udělala, co bylo potřeba.
Spolupracuji s organizací Jako doma a také jsem pracovala jako pracovnice v sociálních službách v nízkoprahovém klubu, kde jsem si naplno uvědomila, že se chci věnovat kritické sociální práci a snažit se věci dělat jinak než nám ordinuje klasická konzervativní praxe sociální práce.

Martina – spojenkyně

Jsem vystudovaná sociální pracovnice pracující v oboru, u různých cílových skupin, leč vždy se stejným stěžejním tématem zakázek mých klientů – bydlení. Proto jsem se v roce 2014 stala aktivní dobrovolnicí Platformy pro sociální bydlení a začala se více angažovat v aktivitách upozorňujících na význam přijetí zákona o sociálním bydlení.
V Aslidu působím jako spojenkyně od října 2019. Bydlím a pracuji v Praze, proto jsem aktivní v rámci pražské sekce. K Aslidu jsem se přidala s vizí, že pomohu pražské skupině rozšířit její členskou základnu a zároveň též přispěji k šíření informací o výjimečnosti tohoto spolku. Od listopadu 2019 organizuji otevřené komunitní akce pro zájemce z řad osob se zkušeností bytové nouze či přímo pobytem na ulici.
Baví mě cestování a pozorování mého učitele – převtěleného mnicha – psíka Muffa.

Hana – spojenkyně

V Aslidu se starám o komunikaci v angličtině a překlad. Studuji na FF UK obor Čeština v komunikaci neslyšících. Od roku 2015 se účastním aktivit Food not bombs v Ostravě a Praze, zajímají mě témata spojená s problematikou bezdomovectví, sociálním bydlením, rovností ve společnosti. Od roku 2014 jsem aktivním dobrovolníkem ADRA, ráda čtu a vařím.

Podpořili nás

Díky vašim finančním darům může Aslido fungovat i bez dotací a projektů!

Norway fonds

Vaecontrols

Nadace

Spolupracujeme

Jako Doma

PSB

Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v České republice