O nás

Cílem Aslida – Asociace lidí pro domov, z.s. je emancipace lidí bez domova prostřednictvím jejich zapojování do řešení bytové nouze a otevírání dialogu mezi všemi aktéry angažovanými v problematice bezdomovectví. Asociace se zaměřuje na politickou a sociální činnost ve veřejném prostoru a vlastní vzdělávání se v tématu.

Historie

Září 2013
Díky ocenění rakouské nadace Unruhe a její prestižní ceny Sozial Marie za sociální inovace v Ostravě vznikl nový divadelní soubor Kruh naděje. Herci a herečky souboru jsou lidé bez domova, převážně z ostravských azylových domů a ubytoven. Zaměřili jsme se na práci s metodou divadla utlačovaných. Jedná se o formu aplikovaného participativního divadla, která skrze dramatický zážitek otevírá sociální témata a konflikty vzešlé z reálných příběhů herců.

Prosinec 2013
Poprvé strategicky plánujeme. V Salesiánském středisku volného času Don Bosco se náš divadelní soubor společně zamýšlí, jak postupovat dál. Z divadelní hry Kruh naděje vyvstala témata vztahu lidí bez domova a veřejnosti, kontaktu s úřady, nedostatku práce a pravidel na azylových domech. Chceme reagovat.

Duben 2014
Spolek Aslido byl založen 12. dubna 2014.

Prosinec 2014
Získáváme první finanční podporu z programu Dejme (že) nám šanci jako partneři projektu
„Společně jako doma bez násilí“.

Květen 2015
V současnosti se rozrůstá členská základna, tvořená jak lidmi bez domova, tak akademiky a sociálními pracovníky.

Leden 2016
Naše činnost je podpořena grantem města Ostravy v rámci prevence kriminality.

2017
Aslido se rozhodlo nepřijímat a nepodávat žádné grantové žádosti. Chystá se transformace Aslida a propojení s pražskou skupinou Chceme bydlet! Praha. Na valné hromadě, která proběhla 17.12. 2017 byli schváleni pražští členové jako součást Aslida, z.s.

Březen 2018
V březnu 2018 proběhla přelomová valná hromada, které se zúčastnili ostravští a pražští členové a členky. Byl schválen nový název organizace! Aslido již není akční skupina s lidmi bez domova. Nově se jmenuje Asociace lidí pro domov! Gratulujeme.
Organizace se také přestrukturovala vnitřně. Členové jsou pouze lidé se zkušeností bytové nouze a bezdomovectví. Členové bez zkušenosti vystoupili z oficiální spolkové struktury a ujali se role spojenců a spojenkyň.

Duben 2018
V dubnu bylo Aslido oceněno finančním darem od studentů FHS UK, který byl předán statutárním zástupcům na Festivalu Humanity and Solidarity v Praze. Děkujeme.

Organizační struktura:
Předseda: Evžen Vojkůvka
Místopředseda: Emil Jíra
Členové: Miloš Neubauer, Evžen Vojkůvka, Julius Kala, Milan Homola, Jozef Nemšovský, Marta Jašková, Zuzana Křičková, Emil Jíra, Dušan, Václav Zitta, Gabriela Štěpánková, Helena Ogboi

Naše týmy
V současnosti fungují v organizaci dvě akční skupiny:
Akční skupina Kruh naděje – Ostrava
Chceme bydlet! – Praha

Výroční zprávy

Výroční zpráva 2016
Výroční zpráva 2015
Výroční zpráva 2014

Náš tým

Evžen – Ostrava

předseda Aslida, člen a koordinátor Kruhu naděje

Jsem aktivní důchodce a k členství v Aslidu jsem se dostal přes kampaň Noc venku. Naučil jsem se v životě brát i dávat. Sám jsem žil na ulici a vím, jak je to těžké, proto mé rozhodnutí pomáhat lidem a nacházet řešení při vzniklých obtížných životních situacích. Kromě toho jsou mými zálibami vaření, pečení a vyšívání.

René – Ostrava

člen Kruhu naděje

Pomáhám druhým a neočekávám za to vděk. Dělám to, protože mě to naplňuje. Jsem hercem divadla utlačovaných. Baví mě divadlo, společenské akce, aktivismus.

Láďa – Ostrava

člen Kruhu naděje

Martina – Ostrava

členka Kruhu naděje

Helena – Ostrava

členka Kruhu naděje

Milan – Ostrava

člen Kruhu naděje

Jozef – Ostrava

člen Kruhu naděje

Po delší době se mi konečně podařilo  sehnat  stálou práci v Ostravě kde pobývám již 3. rokem. Jsem muž starší generace a jsem velice rád že jsem zapadl do vynikajícího kolektivu nás herců divadla utlačovaných, kde můžeme poukazovat na špatný systém společnosti. Moje vize je pomáhat lidem, dle mých možností. ŘÍDÍM SE MOTEM PRAVDA VÍTĚZÍ.

Miloš – Ostrava

člen Kruhu naděje

Spolupracuji na vedení akční skupiny Kruh naděje v Ostravě. Od září 2013 jsem hrál v divadelním představení Kruh naděje. Působím v Radě Platformy pro sociální bydlení. Lektoroval jsem praktickou přípravu sociálních pracovníků aktivity „Case management v sociálních službách“ v Individuálním projektu Moravskoslezského kraje „Plánování sociálních služeb II“. S Fakultou sociálních studií v Ostravě jsem spolupracoval na tvorbě DVD o divadle utlačovaných, která slouží jako součást výuky.

Julek – Ostrava

člen Kruhu naděje

Jsem obyčejný člověk jako každý jiný. Nemám rád, když někdo řekne, že je slovně diskriminován. Diskriminace je v bydlení a v práci. Slovní diskriminace podle mě není.

Jsem členem Platformy pro sociální bydlení, ASLIDa a Kruhu naděje.

Záliby: vnoučata, divadlo a politika.

Emil – Praha

Místopředseda spolku Aslido, člen Chceme bydlet!

Jsem vcelku normální člověk. Zároveň jsem členem pražské sekce Aslida od samého začátku. V Aslidu se hlavně věnuji otázkám sociálního bydlení a sociálního vyloučení. Chtěl bych změnit celkové klima ve společnosti, aby nebyla z velké části založena na nenávisti.

Věnuji se dále i aktivitám v Amnesty International. K mým zálibám patří divadlo, knihy, sport a politika.

Zuzka – Praha

členka Chceme bydlet!

Jsem vcelku normální člověk. Důvodem, proč jsem stála u založení Aslida, bylo nedostupnost bydlení pro sociálně slabé a vyloučené. Jsem bývalá squaterka a aktivistka od nepaměni. Problém s bydlením se týká čím dál více lidí, proto bych ráda tuto situaci změnila. Když se nebudeme sdružovat a společně hledat řešení, situace se nezmění.

Jsem peer terénní pracovnice z organizace Jako doma, dělám živé knihovny a další aktivity sociálně zaměřené. Chovám šneky, potkany, jednoho dalmatýnka a psy, které často venčím, ale častěji venčí oni mne.

„Mír ve světě a lásku všem i zvířátkům!“

Helča – Praha

členka Chceme bydlet!

Jsem dalmatýn a chovám jednoho cecana. Pracuji v Jako doma a tenhle druh práce se mi moc líbí. Jsem v Aslidu, protože mám možnost něco měnit, jestli se to povede či ne, tak to ukáže čas.
Mám děti, proto se mě téma dostupného bydlení týká o to více. Dvacet let jsem žádala na Praze jedna o byt, žádný jsem nikdy nedostala.
Jsem pracovnicí v organizaci Jako doma, práci v komunitním centru pro ženy se zkušeností s bezdomovectvím mám moc ráda.
A co mě baví? Uklízet, když mám náladu, vařit doma a práce. I když musím každé ráno vstávat kvůli pejskům, přeci je mám ráda.

Dušan – Praha

člen Chceme bydlet!

Václav „Silver“ – Praha

člen Chceme bydlet!

Jmenuji se Václav Zitta, žil jsem bezmála 22 let na ulici jako bezdomovec. V roce 2016 jsem potkal svoji velkou lásku, která se stala 20. 7. 2018 moji právoplatnou manželkou. Manželka trávila na ulici více než 35 let, již od doby útěků z dětského domova. Našli jsme smysl života v tom, že když člověk pracuje, tak může slušně i žít. V současné době já pracuji u security v nemocnici v Praze a moje manželka pracuje na vrátnici Pragulicu v Praze. Společně bydlíme v jednom penzionu a mohu podotknout, že se máme v rámci možností dnes dobře.
Já jsem členem ASLIDA a pomáhám určitým způsobem lidem na ulici, zvláště potom postiženým a starším osobám.

Eliška – spojenkyně

spolufacilitátorka Kruhu naděje

Spoluzakládala jsem Aslido.  Docházím na akční skupinu Kruh naděje, kde pomáhám s jeho facilitací a rozvojem. Tématu bezdomovectví a vyloučení z bydlení se věnuji od roku 2008, v praxi i na akademické půdě Fakulty sociálních studií v Ostravě.

Zajímám se o radikální sociální práci a divadlo utlačovaných. Ráda cestuji.

Dáša – spojenkyně

finanční manažerka a účetní

Vystudovala jsem Ekonomickou fakultu VŠB v Ostravě. Poté si doplnila pedagogické vzdělání a působila jako učitelka na střední škole. Zde jsem se podílela na realizaci řady projektů. Nyní pracuji jako finanční manažerka v akciové společnosti v Rožnově pod Radhoštěm. Se spolkem Aslido jsem začala spolupracovat v roce 2014. Ve spolku působím jako účetní a chci pomoci při hledání a realizaci vhodných výzev, které by byly přínosem pro její členy.

Iva – spojenkyně

V Aslidu jsem působila od počátku jeho vzniku nejdříve jako herečka v představení Kruh naděje, poté jeho joker a místopředsedkyně spolku. Aslido mne naučilo mnohé o potřebách lidí bez domova, o participaci na řešení toho, s čím se potýkají místo nabízení „osvědčených hotových“ postupů. Získala jsem intenzivní zkušenost s tím, jak křehké je vedení skupin, chcete-li se vyhnout hierarchickému uspořádání a nerovnoměrnému dělení moci. Dnes zůstávám spojenkyní Aslida, fanynkou, vděčnou za kopec zkušeností a příležitostí k sebereflexi, které využívám při práci na FSS OU i osobním životě.

Monika – spojenkyně

Vystudovala jsem obor sociální práce v Trnavě. V současnosti studuji doktorát v oboru sociální práce na FSS OU a působím ve studentském spolku Zebra. V současnosti studuji doktorát v oboru sociální práce na FSS OU. Zajímám se o témata: život s HIV/AIDS, Harm Reduction a užívání drog, sex-byznys, sociální exkluze, lidé bez domova, využití participativních přístupů v sociální práci a anti-opresivní přístupy, komunitní sociální práce. K organizaci ASLIDO jsem se připojila v srpnu 2014 jako dobrovolnice aktivit divadla utlačovaných v rámci akční skupiny Kruh naděje.

Zdeněk – spojenec

Vít – spojenec

Lída – spojenkyně

U participativní skupiny lidí se zkušeností s bezdomovectvím konkrétně v pražské sekci se pohybuji od začátku. Vždycky jsem fungovala jako organizační výpomoc, udělala, co bylo potřeba.
Spolupracuji s organizací Jako doma a také jsem pracovala jako pracovnice v sociálních službách v nízkoprahovém klubu, kde jsem si naplno uvědomila, že se chci věnovat kritické sociální práci a snažit se věci dělat jinak než nám ordinuje klasická konzervativní praxe sociální práce.

Podpořili nás

Díky vašim finančním darům může Aslido fungovat i bez dotací a projektů!

Norway fonds

Vaecontrols

Nadace

Spolupracujeme

Jako Doma

PSB

Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v České republice